تبلیغات
وبـــلاگ رشته ی تجربی مدرسه ی سید الشهدا(ع) ( واحد چمران ) - سامانه فرمان صوتی به رایانه در ایران
تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391 | 01:27 ب.ظ | نویسنده : امیر عرفان


منبع : خبرگذاری مهر
گرد آوری : cdts


هدف این سامانه ایجاد ارتباط بین انسان و ماشین – از جمله رایانه ها – از طریق گفتار است به این معنی که انسان برای انجام کارهای معمول با ماشین ها بتواند به جای استفاده از کلید و دکمه، از طریق صحبت کردن با ماشین و کامپیوتر، درخواست خود را به آن منتقل کند.

 

آسمان امروز به گزارش مهر،از جمله کاربردهای این سامانه نرم افزاری اجرا و کنترل برنامه های رایانه به کمک گفتار است و این قابلیت این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا بتوانند با استفاده از گفتار، کارهای کامپیوتری را انجام داده و یا نرم افزارها را کنترل کنند؛ برای مثال کاربر می تواند با گفتن "به اینترنت وصل شو" یا "اینترنت" مرورگر اینترنت را باز کرده و به اینترنت وصل شود. یا با گفتن "اندازه نوشته را بزرگتر کن" اندازه متن نوشته شده در ویرایشگر WORD را بزرگتر کند.

 

با این سامانه به صورت مشابهی کاربر می تواند فرمانهای صوتی مختلفی را در نرم افزارهای نصب شده در رایانه تعریف کرده و با بیان آنها نرم افزارها را کنترل کند.

 

استفاده در اتوماسیون خانگی و صنعتی با بکارگیری تشخیص گفتار از دیگر کاربردهای سامانه نرم افزاری "کارا" است که راه حلی برای تشخیص گفتار از راه دور جهت کنترل وسایل و ابزارهای مورد استفاده کاربر ارائه می دهد. از کاربردهای این سیستم استفاده در خودرو، منزل و یا کارخانه برای اجرای فرمانهای متنوعی مانند روشن یا خاموش کردن یک دستگاه، کنترل کردن ربات ها و موارد مشابه است؛ این سیستم همچنین می تواند از پشت خط تلفن برای کنترل از راه دور در ساختمان های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

 

در همین رابطه شبکه خبر گزارش داد، از نرم افزار کارا می توان در نرم افزارهای آموزشی و بازی ها هم استفاده کرد؛ به نحوی که از فرمانهای صوتی می توان برای افزایش قابلیتهای جدیدی به نرم افزارهای مختلف مانند بازی ها و نرم افزارهای آموزشی کمک گرفت.

 

 گفتاری کردن نرم افزارها، علاوه بر افزودن امکانات جدید به آنها باعث جذابتر شدن آنها نیز می‌شود. از این کاربرد می توان به نرم افزارهایی که در آنها نیاز به تعاملی صوتی وجود دارد مانند آموزش زبان انگلیسی، آموزش قرآن و نرم افزارهایی با سوالات چهار جوابی اشاره کرد.

 
طبقه بندی: مطالب علــمـی، 
برچسب ها: خبری، آسمان امروز، ایران، رایانه، نوین، گفتار، رایانه جدید، رایانه ایرانی، کامپیوتر ایرانی، فرمان صوتی، کامپیوتر صوتی، رایانه صوتی، کار با صدا، رایانه با صدا کار میکند، رایانه ایرانی با فرمان صوتی، رای،  
.::.